środa, 30 kwietnia 2014

Przed nami dłuuuugi weekend. Jak wykorzystamy ten czas ?

Taaak, wielu z utęsknieniem wyczekiwało tego momentu, kiedy bez zbytniego angażowania urlopu będą mogli się pobyczyć przez całe 4 dni. Wielu z was gdzie wyjedzie, inni nadrobią zaległości w domowych lub działkowych porządkach, jeszcze inni będę leżeć brzuchem do góry i oglądać telewizję przez kilka lub kilkanaście godzin. Oczywiście każdy ma prawo do spędzania wolnego czasu zgodnie z własnymi preferencjami.

Jednakże chcąc być wolnym finansowo nie można tak całkiem wyłączyć się z jakiejkolwiek aktywności. Wielu ludzi narzeka na swoją sytuację finansową, ale nie robi nic by ją zmienić. Nie szuka możliwości zajęcia się czymś dodatkowo w celu wygenerowania dodatkowych dochodów, które poprawiłyby jego sytuację. Statystyczny Polak spędza ok. 4 godziny dziennie na oglądaniu telewizji, w której i tak coraz trudniej obejrzeć coś ciekawego. Generalnie telewizja jest największym złodziejem czasu. Nieustannie powtarzane filmy i programy, przeplatane niezliczoną ilością reklam stanowią z całą pewnością ponad 90% czasu antenowego. Czy nadal chcecie za to płacić i na dodatek tracić swój cenny czas? Czas jest dobrem, którego nie można kupić. Czas który minął, już nigdy nie wróci - jest stracony! Pytanie tylko jak go wykorzystaliśmy?

Ponad 60% Polaków w ciągu ostatniego roku nie przeczytała ani jednej książki, a liczba czytelników aktywnych (którzy przeczytali więcej niż 6 książek) stanowi zaledwie 11%. A czytanie książek to wiedza, której nikt nam nie odbierze. Poszerzanie wiedzy, może przyczynić się do poprawy naszej sytuacji finansowej oraz do naszego osobistego rozwoju. Bo poza rozwojem zawodowym istotny jest także rozwój osobisty. Jak myślicie łatwiej znajdzie zajęcie osoba która ma większą, czy mniejszą wiedzę w jakiejś materii? Pytanie chyba jest retoryczne... Dlaczego więc, raczymy się rozrywką dla ubogich, czyli telewizją? Ktoś powie, bo jest najtańsza. Ale czy na pewno? Policzmy ile kosztuje zakup telewizora, zakup dekodera wraz z abonamentem, zużycie energii elektrycznej przez telewizor i zmarnowany czas. Za przeciętny abonament ok. 60 zł można kupić dwie lub trzy książki, nie liczę już pozostałych kosztów.

Osoby które odpoczywają aktywnie, biegają, spacerują po lesie, pływają czy co tam jeszcze robią, są w zdecydowanie lepszej sytuacji. Oni przynajmniej się ruszają i zmuszają organizm do pozytywnego wysiłku fizycznego, a to bardzo ważna sprawa. Wszak znamy powiedzenie "w zdrowym ciele, zdrowy duch". Wielu ludzi prowadzi siedzący tryb życia, pracują przy biurku, później wsiadają do samochodu, następnie siadają przed telewizorem. Dodając do tego niewłaściwe nawyki żywieniowe mamy gotową katastrofę, a choroby to dodatkowe wydatki, stracony czas w kolejkach do lekarzy itd. Poza tym wyjdźmy do ludzi, wyjdźmy z domu i spotkajmy się ze znajomymi, przyjaciółki czy z rodziną. Jeszcze kilkanaście lat temu, gdy nie było ery smartfonów, facebooka i internetu ludzie spotykali się częściej i bardziej aktywnie spędzali czas wolny. Dziś zamykamy się w czterech ścianach z laptopem na kolanach i nie mamy na nic czasu. Organizacja i zarządzanie czasem jest niezwykle istotne, bez tego nigdy nie osiągniemy wolności finansowej, a chyba nie chcecie pracować do 67 lat? później do 70, a jeszcze później do śmierci, bo to de facto nas czeka, tylko jeszcze wielu z was o tym nie wie.

Miłego Weekendu ! :)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz