poniedziałek, 14 lipca 2014

Bezrobotni nie znajdują pracy

Obecnie stopa bezrobocia wynosi 12,1%. Oznacza to, że liczba osób zarejestrowanych w urzędach pracy wynosi 1,9 mln. osób. W marcu było ich jeszcze ponad 2,1 mln. Z danych urzędu pracy wynika, że stopa bezrobocia systematycznie spada. Większość ludzi odczytuje tę informację jako wzrost liczby osób znajdujących zatrudnienie. Nie do końca jest to prawdą. Mniej niż połowa osób wykreślanych z ewidencji znajduje pracę.

Okazuje się, że co piąty wyrejestrowany w związku z otrzymaniem oferty pracy lub stażu to osoba, której wynagrodzenie jest finansowane z publicznych pieniędzy. Niestety, aż 148 tys. osób wyrejestrowano z powodu niepotwierdzenia gotowości do podjęcia pracy, a aż 38 tys. ludzi dobrowolnie zrezygnowało ze statusu bezrobotnego. (źródło: bankier.pl)

To wszystko moi drodzy świadczy po pierwsze o tym, że urzędy pracy są całkowicie zbędną instytucją, która jest nieefektywna i nieskuteczna. Nie ma zatem większego sensu marnować dziesiątek, czy nawet setek milionów na nieskuteczne działania. Kto chce znaleźć pracę, ten ją znajdzie i to bez pomocy takich, czy innych urzędników. 

Ogromne sumy pieniędzy wydawane w taki sposób, nigdy nie przyniosą oczekiwanych rezultatów. Znacznie skuteczniejsze byłoby zmniejszenie opodatkowania pracy. Praca w Polsce jest horrendalnie opodatkowana. Nie ma się więc czemu dziwić, że wielu ludzi pracuje "na czarno". To się po prostu bardziej opłaca. Gdyby zlikwidować nikomu niepotrzebne urzędy i instytucje, to można by obniżyć lub całkiem zlikwidować podatek dochodowy o równowartość kosztów utrzymania tychże instytucji. 

Przecież to my sami, najlepiej znamy potrzeby swoje i swoich najbliższych. To my powinniśmy decydować o tym, gdzie chcemy się ubezpieczać, gdzie leczyć, skąd mieć emeryturę itd. Przecież Polacy to generalnie przedsiębiorczy i pracowity naród. Widać to doskonale, jak radzą sobie na emigracji. Zakładają firmy i mimo barier kulturowych, obyczajowych i językowych w większości przypadków mają się świetnie. Pomyślcie, czy to Państwo ma nas za idiotów? Czy urzędnik wie lepiej, czego potrzebuje obywatel?  Czy w Polsce nie można stworzyć lepszych warunków do zakładania firm i obniżyć koszty pracy?

1 komentarz:

  1. Liczby, które przytaczasz mówią same za siebie.
    System, który obecnie mamy, nie aktywizuje bezrobotnych. Bardziej opłaca się korzystać z pomocy społecznej niż za marne grosze pracować. Ten kto chce pracować, pracę znajdzie. Koniec kropka. Ludzie bez rąk i nóg zakładają firmy, rozwijają się, a nasz polski Zbysiu będzie na wszystkich zwalał winę za własne niepowodzenia. Nie wiem, czy dożyjemy obniżenia kosztów pracy i poprawy warunków do zakładania firm. Oj, nie wiem ;)

    OdpowiedzUsuń