środa, 13 sierpnia 2014

Rekordowe pożyczki na konsumpcję

W pierwszej połowie bieżącego roku Polacy pożyczyli na konsumpcję z banków i SKOK rekordowe 37,7 mld złotych. To największa wartość kredytów gotówkowych w historii. Jak wynika z raportu BIK w analogicznym okresie ubiegłego roku, było to 32,8 mld.

Wniosek z tego jest jeden - brak edukacji finansowej. Kredyt konsumpcyjny, to najgorszy kredyt. Najgorszy dlatego, że wraca jako comiesięczny rozchód w budżecie domowym, tworząc pętlę pasywów. Na dodatek w żaden sposób nie jest inwestowany tylko przejadany. Inaczej mówiąc wpadamy w pętlę zadłużenia, ponieważ kredyt konsumpcyjny/gotówkowy to najdroższy kredyt. Oprocentowanie takiego kredytu to zwykle kilkadziesiąt, a w skrajnych przypadkach nawet kilkaset procent.
 
Zaciąganie takich kredytów, to głównie domena biednych, nieedukowanych ludzi. Biedni chcą posiadać już, w tej chwili. Bogaci zaś myślą w kategoriach inwestycyjnych w dłuższej perspektywie czasu i wolą raczej poczekać na swoją gratyfikację, bo wiedzą, że ta gratyfikacja będzie niezwykle wartościowa. 

Takim oto sposobem bogaci stają się bogatsi, a biedni jeszcze biedniejsi. Wszystko tkwi w mentalności, nawykach oraz edukacji. Bogaci zanim coś kupią zastanawiają się, kto im za to zapłaci. Więcej o edukacji finansowej znajdziesz tutaj.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz