środa, 17 września 2014

Państwo jest najgorszym zarządcą

Ostatnio w mediach pojawiły się niezbyt pochlebne opinie o powołanej do życia spółce Polskie Inwestycje Rozwojowe. Spółka miała rozruszać duże inwestycje w Polsce, a jak do tej pory przez prawie dwa lata podpisano aż jedną umowę. Podobno nie jest jednak tak źle, ponieważ zaakceptowano już osiem innych kontraktów, a 53 inne inwestycje są w fazie analiz. Super! Cieszymy się bardzo. Prezes spółki, zainkasował w tym czasie ponad 1,2 mln złotych pensji. 

Ten przykład jak i wiele innych, świadczy dobitnie o tym, że gdy Państwo bierze się za tworzenie spółek, to nic dobrego nie może z tego wyniknąć. Państwo generalnie nie powinno tworzyć żadnych przedsiębiorstw, gdyż polityka zwykle bierze górę nad ekonomią i zdrowym rozsądkiem. W gospodarce rynkowej, przedsiębiorstwa i miejsca pracy, tworzą przedsiębiorcy, nie Państwo. Państwo powinno zapewnić klimat i warunki do tego, aby ludzie chcieli tworzyć miejsca pracy i zakładać firmy.  


Podobnie sytuacja wyglądała ze spółką PL2012, która to miała zapewnić odpowiednią organizację EURO 2012. Stadion Narodowy budowany przez prywatnych inwestorów, kosztowałby niecały 1 mld złotych. Stadion budowany przez Państwo, kosztował prawie 2 mld złotych. Takich przykładów jest niestety więcej, co świadczy jak najgorzej o Państwie, jako zarządcy i gospodarzu.

Gdyby policzyć zmarnowane miliardy złotych przy wszystkich inwestycjach prowadzonych przez Państwowe spółki, dodać do tego przekręty przy budowie autostrad i dróg ekspresowych w Polsce, mogłaby nam wyjść wartość deficytu budżetowego. Pytanie tylko, gdzie Ci wszyscy urzędnicy, odpowiedzialni za ten stan rzeczy i jaka jest ich przydatność dla Państwa

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz