piątek, 12 września 2014

Składki ZUS przedsiębiorców znowu wzrosną

Prawie 1100 zł zapłacą przedsiębiorcy składki ZUSowskiej w 2015 r. Wzrost haraczu już chyba nikogo nie dziwi. Tak wynika przecież z założeń ustawy budżetowej, która zakłada wzrost średniego wynagrodzenia do 3959 zł brutto. To na tej podstawie liczy się składkę ZUS dla prowadzących działalność gospodarczą. 

Największą bolączką obecnego systemu jest nie tylko wysokość składek, ale także fakt, że trzeba je płacić niezależnie od osiąganego dochodu. Najgorsze w tym wszystkim jest to, że w płacąc ponad 12 tys. rocznie nic w zasadzie z tego nie mamy, a już o emeryturze nie ma co marzyć. Pchamy zatem pod przymusem ustawowym, pieniądze do państwowej czarnej dziury.


Nie ma się zatem czemu dziwić, że coraz większa liczba przedsiębiorców rejestruje swoje firmy np. w Wielkiej Brytanii. Nie dość, że procedura rejestracji spółki jest krótsza, to na dodatek koszty stałe zamykają się w okolicach 400 zł miesięcznie. Co więcej, z tej niewielkiej składki można jeszcze liczyć na jakieś świadczenia. Widocznie jak się chce, to się da stworzyć warunki do prowadzenia biznesu, ale niestety nie w Polsce. 

Brak możliwości wyboru, to kolejny mankament tego chorego systemu. Zmuszanie wszystkich do płacenia haraczu jednej, na dodatek nieefektywnej i bankrutującej instytucji jest absolutnym nadużyciem. Każdy powinien mieć możliwość decydowania o tym, co dzieje się z jego pieniędzmi

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz