sobota, 18 października 2014

Przepłacone Pendolino na polskich torach

Co jakiś czas, media karmią nas coraz to nowymi sensacjami dotyczącymi Pendolino. Rzeczywiście na pierwszy rzut oka, świetnie się prezentuje w środku i na zewnątrz, osiąga jak na polskie warunki zawrotną prędkość (tylko testowo oczywiście), no i generalnie jest cacy. Za jedyne 400 mln euro, pan minister od zegarków, zrobił nam wszystkim, za nasze własne pieniądze taki super prezent. Dzisiaj zostały odebrane pierwsze dwa pociągi i to bez zastrzeżeń, całkiem sprawne i nawet nie jest w nich nic popsute. Rewelacja!

Kolejarze chwalą się, że Pendolino będzie jeździć bardzo szybko. Z Katowic do Warszawy dojedziemy w 2 godziny i 34 minuty. Z tego co pamiętam, kilka lat temu pociągiem ekspresowym, jechałem na tej trasie 2 godziny i 35 minut. Naprawdę warto było wydać te 400 mln, bo będziemy całą minutę szybciej. Suuuper! Nic tylko pogratulować decyzji naszemu rządowi. 


W 1936 r. słynna Luxtorpeda pokonała trasę Kraków-Zakopane w 2 godziny i 18 minut, osiągając maksymalną prędkość 140 km/h. Pamiętajcie tylko, że było to 78 lat temu. Dzisiaj można by oczekiwać, że przecież w XXI wieku, taka podróż zajmie maksymalnie 1 godzinę i 30 minut. Niespodzianka! Dzisiaj zajmuje ponad 4 godziny!!! Chyba, że zdecydujemy się pojechać komunikacją zastępczą, czyli takie autobusowe Intercity w "zaledwie" 2 godziny i 45 minut. 

Wniosek jest jeden. Cofamy się w rozwoju, a raczej już się cofnęliśmy. Odpływ pasażerów z kolei do alternatywnych form transportu stał się faktem. Gdyby pociągi poruszały się ze średnią prędkością 160 km/h, całą Polskę można by przejechać w ok. 6 godzin. Obecnie trwa to co najmniej dwa razy dłużej, a w zimie nawet trzy razy dłużej. Deutsche Bahn zaoferowało przejazd na trasie Katowice-Warszawa w 2 godziny i 28 minut i to bez Pendolino

Ktoś powinien zostać za to wszystko oskarżony o rażącą niegospodarność! Myślę, że miliony zostały zmarnowane, ale zgodnie z narodową tradycją, nikt nie poniesie z tego tytułu konsekwencji. Bo przecież podatnicy grzecznie zapłacą i jeszcze będą się cieszyć, że władza kupiła im super pociąg...

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz