sobota, 15 listopada 2014

Galerie handlowe niszczą najemców?

Przeczytałem dziś opowieść człowieka, który wynajmował przez trzy lata powierzchnię handlową w jednej z galerii handlowych na śląsku. Opowieść kończy się smutno - długami, utratą zdrowia i bankructwem. Mało kto odwiedzając takie, czy inne centrum handlowe zastanawia się, ile czynszu płacą najemcy za poszczególne lokale handlowe. Okazuje się, że są to naprawdę grube pieniądze. 

Co więcej, zarządcy centrów i galerii handlowych nie są niestety uczciwi wobec swoich najemców. Tak przynajmniej można przeczytać w tym artykule. Okazuje się, że firmy Public Relation podają fałszywe dane dotyczące liczby potencjalnych klientów odwiedzających galerię. Liczby te są mocno zawyżone, a poza tym liczba odwiedzających nie przekłada się na liczbę kupujących. Wielu ludzi po prostu spędza wolny czas w centrum handlowym, ogląda, spaceruje, ale niewielu kupuje.


Jakby tego było mało, najemca płacił o 800 zł więcej czynszu, niż wynikało z powierzchni najmu. Rzeczywista powierzchnia była bowiem mniejsza od tej, wpisanej w umowie. Duży problem stanowi również okres na jaki galerie handlowe wymuszają zawarcie umowy. Minimum to 5 lat, ale zdarzają się przypadki, że nawet na 30 lat!!! Natomiast kary za zamknięcie sklepu wynoszą nawet 10 tys. złotych dziennie! Wielu przedsiębiorców wpadło w pułapkę zagrywek marketingowych i konsekwencją tego są długi, bankructwa, a nawet samobójstwa.

W galeriach panuje kult sukcesu. Jeśli komuś kiepsko kręci się biznes, to znaczy, że sam jest sobie winien. Galerie handlowe radzą wtedy, aby zmienić wystrój, personel, zintensyfikować reklamę itp. Wielu zaszczutych najemców szuka błędów u siebie i zastanawia się jak zwiększyć obroty. A tymczasem klientów jak na lekarstwo, mimo obiecujących biznesplanów zarządców galerii, ale czynsz trzeba płacić i to niemały. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz