środa, 10 grudnia 2014

Ile wytrzymasz, jeśli od jutra przestaniesz zarabiać?

Takie pytanie stawiam w tym poście, aby uświadomić Ci różnicę, pomiędzy posiadaniem pieniędzy, a byciem bogatym, czyli niezależnym finansowo. Wielu ludzi łączy pojęcie bogactwa z dużą ilością pieniędzy na swoim rachunku bankowym, a to poważny błąd myślowy. To, że masz dużo pieniędzy w banku, świadczy tylko o tym, że dzisiaj masz ich tyle. Nie oznacza to w żadnym razie, że jesteś bogaty. Bogactwo i niezależność finansowa to stan, w którym pokrywasz wszystkie swoje wydatki z dochodu pasywnego.

Jeśli jutro stracisz pracę, albo Twój biznes zbankrutuje, ile czasu wytrzymasz? Jeśli trzy miesiące, to nie masz nawet minimalnej osłony finansowej, jeśli sześć - masz słabą osłonę, jeśli dwanaście - masz dobrą osłonę, a jeśli nie musisz się tym martwić, bo masz stały dopływ dochodu pasywnego - wtedy jesteś niezależny finansowo i możesz nazywać się bogatym


Aby to osiągnąć, nie wystarczy jednak mieć świetną pracę, albo dobrze prosperujący biznes. To tylko jeden z filarów podtrzymujących nasz dom. Drugim filarem są aktywa, ponieważ one generują dochód pasywny. Bez aktywów nigdy nie będziesz bogaty. Aktywa możesz budować, poprzez oszczędzanie i inwestowanie. Jeśli jednak nie oszczędzasz, ani nie inwestujesz, nigdy  nie będziesz niezależny finansowo.

Co więcej, potrzebna jest również edukacja finansowa. Jeśli to, co tutaj przeczytałeś jest dla Ciebie nowe, oznacza to, że powinieneś zgłębić ten temat. Zarządzanie własnymi pieniędzmi jest kluczem do tego, aby przestać martwić się o emeryturę. Emerytura nie będzie Ci w ogóle potrzebna. Tylko nieedukowani ludzie myślą, że emerytura jest celem ich życia. A Ty zastanów się, kiedy chciałbyś przestać pracować dla pieniędzy, a skoncentrować na tym, co sprawia Ci przyjemność. Potem zrób wszystko, aby to osiągnąć.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz