poniedziałek, 10 listopada 2014

75 tysięcy pożyczki na założenie firmy

Dzięki rządowemu programowi, realizowanemu wspólnie z Bankiem Gospodarstwa Krajowego, młodzi ludzie mający pomysł na własny biznes, ale nie posiadający własnego kapitału, będą mogli otrzymać niskooprocentowane pożyczki na założenie firmy. Wartość pożyczki to 75 tys. złotych, a oprocentowanie 0,56 proc. Czas spłaty wyniesie 7 lat, z możliwością rocznej karencji w spłacie. Pożyczka może być również przeznaczona na utworzenie miejsca pracy.

Rząd ma na ten cel przeznaczyć 500 mln złotych do 2021 roku. Pieniądze to jednak nie wszystko. Najważniejszy jest pomysł i wytrwałość w jego realizacji. Ponadto młodzi biznesmeni powinni przygotować się na drogę przez biurokratyczną mękę prowadzenia działalności w Polsce. Praktyka pokazuje, że ponad 90% start-upów upada w ciągu pierwszych dwóch lat działalności. Nie oznacza to jednak, że należy się od razu poddać, nie mniej jednak, należy to mieć na uwadze. 

 

Z podobnych programów skorzystało już wielu młodych ludzi. Niektórzy niestety nie dali rady, ale są tacy, którzy nadal prowadzą i rozwijają swój biznes. Bardziej przedsiębiorczy, próbują założyć firmę w Wielkiej Brytanii lub w innych krajach, gdzie obciążenia prawno-podatkowe są mniejsze niż w Polsce. Ludzie nieustannie będą poszukiwać tańszych i bardziej efektywnych rozwiązań dla swojego biznesu i nie ma w tym nic dziwnego.

Ale póki co, nie można się w naszym kraju spodziewać ułatwień w prowadzeniu biznesu, a wręcz przeciwnie. Ktoś przecież musi sfinansować koszty rozbuchanej administracji publicznej, katastrofalnej sytuacji systemu emerytalnego, wszelkich przywilejów branżowych i politycznych oraz nieudolności aparatu władzy w rządzeniu tym bajzlem. Co cztery lata mamy szanse zmienić pewne tendencje głosując w wyborach. Niestety ludzie nadal wolą słuchać obietnic, niż przyjąć do wiadomości konieczność radykalnych zmian, bez których wszystko niedługo się zawali.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz