środa, 21 maja 2014

Co to w ogóle jest wolność finansowa ?

W zasadzie od tego powinienem zacząć... ale jakoś zbyt szybko przeszedłem nad tym do porządku dziennego sądząc, że wszyscy doskonale wiedzą czym się to je. Przepraszam za to niedopatrzenie i niezwłocznie rozwijam temat.

Wolność finansowa oznacza stan, w którym posiadasz aktywa, generujące dochód pasywny, pozwalający na pokrycie wszystkich miesięcznych wydatków i na dodatek zostaje jeszcze spora nadwyżka nad wydatkami. Czyli żyjesz sobie spokojnie, stać Cię właściwie na wszystko o czym marzysz i nie martwisz się o to, co wydarzy się jutro. Tworzysz swój własny, wymarzony styl życia.

Dochód pasywny natomiast, to inaczej mówiąc, dochód bez pracy rozumianej sensu stricte. Czyli moje pieniądze, czy aktywa pracują, bez mojego bezpośredniego udziału. 

AKTYWA to wszystkie dobra inwestycyjne, które wkładają nam pieniądze do kieszeni. Np. posiadam mieszkanie, które wynajmuję i co miesiąc najemca płaci mi odstępne. Albo posiadam samochód, który wynajmuję (taxi, przewóz towarów, osób itd.) albo posiadam akcje spółek giełdowych, które wypłacają dywidendę, lub też prawa autorskie, dzieła sztuki itp.

PASYWA z kolei, to wszystko to, co wyjmuje mi pieniądze z kieszeni. Koszty życia jak np. utrzymanie mieszkania, utrzymanie samochodu, kredyty i inne zobowiązania. 

Bez zrozumienia i zgłębienia tych pojęć nie ma możliwości osiągnięcia wolności finansowej, do której od jakiegoś czasu dążę i mam nadzieję, że Ty też.
Czy nie byłoby wspaniale robić rzeczy, które się lubi i nie martwić się o to, co jutro będzie w pracy, ile problemów, przeszkód do pokonania? O ileż łatwiej byłoby funkcjonować i cieszyć się życiem? 

Pewnie myślisz teraz, że to niemożliwe i taki świat nie istnieje.... Owszem, jeżeli nie ma tego świata w Twojej głowie, to z pewnością nigdy do nie będzie, bo wszystko zaczyna się w głowie. Zaczyna się od marzeń, celów i precyzyjnego planu realizacji, który trzeba stworzyć, żeby to osiągnąć. Ta droga zaczyna się od pierwszego kroku, który trzeba zrobić, żeby dojść tam, gdzie chcesz. Wypełnij formularz po prawej stronie i ruszamy w drogę...

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz