czwartek, 15 maja 2014

Jak bardzo tkwisz w okopach swojej strefy komfortu?

Henry Ford powiedział: Jeśli myślisz, że potrafisz, masz rację. Jeśli myślisz, że nie potrafisz, również masz rację. 
Zastanówmy się nad pewną prawidłowością w życiu wielu ludzi... Ogromna większość społeczeństwa marzy o szczęśliwym życiu, tzn. takim, gdzie na wszystko ich stać, rozwiązują się ich problemy, mają czas i pieniądze, żeby realizować swoje plany i marzenia. Czy aby na pewno? Myślę, że większość tych ludzi chciałaby to wszystko osiągnąć już, zaraz i bez większego wysiłku, a najlepiej trafić szóstkę w totolotka. Tak, to byłoby najłatwiejsze i taką strategię obrała spora grupa chętnych do zdobycia upragnionej fortuny. Jeśli jest to ich jedyna strategia, to niestety jest to bardzo słaba strategia. Pomijając fakt rachunku prawdopodobieństwa wygrania czegokolwiek, to jeśli już padnie ta wielka wygrana, nic z niej po kilku latach nie zostanie. Dlaczego? Powód jest prosty. Brak inteligencji finansowej u większości ludzi. Statystycznie w ok. pięć lat po wielkiej wygranej, człowiek nieedukowany finansowo wraca do poziomu sprzed wygranej, a nierzadko do znacznie gorszego. Posiadanie milionów na koncie jeszcze nie świadczy o bogactwie, ale rodzaj i liczba posiadanych aktywów

No tak, ale w życiu samo się nic nie dzieje. Trzeba się skoncentrować na zbudowaniu tych aktywów. Po pierwsze nie należy liczyć na to, że osiągniemy to poprzez pracę na etacie aż do wieku emerytalnego, który będzie systematycznie wydłużany. Trzeba zrobić coś jeszcze, coś więcej, niż tylko odbębnić swoje osiem godzin. Czy sądzicie, że bogaci ludzie jak np. Jan Kulczyk, Zygmunt Solorz, Bill Gates czy Warren Buffet dorobili się pracując swoje osiem godzin i na tym koniec? Nie! Oni pracowali po kilkanaście godzin, zanim zbudowali swoje firmy, ale mieli i nadal mają określony cel. Wiedzą, czego chcą. A niestety wśród tych, którzy liczą na wygraną w lotto znajduje się większość, która nie ma nawet określonego celu w życiu. Pamiętaj, że i pan Gates i pan Kowalski mają równo po 24 godziny na dobę. Jak je wykorzystają zależy tylko i wyłącznie od nich samych.

Zastanów się, czy papierki z podobiznami sławnych ludzi o różnych nominałach zwane pieniędzmi  same w sobie coś dają? Czy gdybyś miał ich miliony, a nie mógłbyś nic kupić, to czy posiadanie ich miałoby jakikolwiek sens? Przecież pieniądze nie mogą być celem samym w sobie. Celem może być posiadanie np. domu, samochodu, podróżowanie, pomaganie innym itd. Ale jeśli będziesz chciał opuścić swojej strefy komfortu, to nigdy tego nie osiągniesz. Dlatego wstań sprzed tego cholernego telewizora, oderwij się od leżenia na kanapie, od siedzenia na facebooku czy jakichś idiotycznych pudelkach i zacznij robić coś, co zbliży Cię do celu. Bo jeśli teraz będziesz robił trudne rzeczy, to potem będzie Ci znacznie łatwiej, ale jeśli teraz chcesz robić łatwe rzeczy, to później będzie Ci bardzo trudno. Jeśli nie masz jeszcze na tyle motywacji, to obejrzyj ten film.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz