poniedziałek, 5 maja 2014

Chcesz pracować ciężko na swoje pieniądze, czy pozwolisz im też pracować ?

Skończył się kilkudniowy czas odpoczynku i nadszedł ten smutny dla niektórych z nas dzień, w którym musieli zjawić się rano w pracy lub w firmie. Piszę dla niektórych, ponieważ są ludzie, którzy idą do pracy bo lubią, ale wcale nie muszą. Tak moi drodzy, są tacy ludzie na tym świecie. Oni w zasadzie pracować już nie muszą, ale chcą, bo lubią lub mają takie powołanie. Tacy ludzie są często rentierami, którzy żyją z dochodu pasywnego, który generują ich aktywa.

Stąd moje pytanie w tytule. Większość ludzi na świecie pracuje bo musi, a nie dlatego, że chce. Czy uważacie, że tylko człowiek pracuje? Nie! Pieniądze też pracują. Jednak, aby pieniądze pracowały powinniśmy je oszczędzać i inwestować, a nie wydawać. Oczywiście życie kosztuje i część naszych zarobionych pieniędzy chcąc, nie chcąc wydajemy, ale spróbujmy to kontrolować. Dla niektórych ludzi jest do duży problem. Większość żyje od pierwszego do pierwszego bez specjalnego zastanawiania się, na co wydają swoje ciężko zarobione pieniądze. Może się okazać, że wydają na rzeczy nie do końca do życia potrzebne. Zauważcie, że w rodzinach korzystających z pomocy społecznej nie może zabraknąć telewizora LCD lub plazmy co najmniej 40 cali. Nie może również zabraknąć papierosów i alkoholu. To pewna reguła, która funkcjonuje od lat. Nie jest to oczywiście wina tych ludzi. To jest wina braku edukacji oraz systemu opieki społecznej w Polsce.

Niestety w naszym kraju jest tak, że płaci się za to, żeby ludzie nie pracowali dając im wszelkiej maści zasiłki, a karze się wysokimi podatkami ludzi, którzy pracują. W takiej sytuacji łatwiej jest oczywiście nie pracować, wyciągając rękę do państwa i żyć na zasadzie "jakoś to będzie". Problem w tym, że nie będzie. Wyjście z tej sytuacji jest jedno. Całkowita likwidacja zasiłków w zamian za regulowanie pewnych opłat przez opiekę społeczną np. opłaty za czynsz, czy media. Ludzie muszą zostać zmotywowani do aktywności, do pracy takiej, czy innej, ale jednak pracy. W przeciwnym wypadku problem będzie się pogłębiał.

Niewielu ludzi tak naprawdę wie, że pieniądze tez mogą pracować. Ale skąd mają wiedzieć, skoro nikt ich tego nie nauczył i nadal nie uczy. Edukacja szkolna jest pod tym względem niewystarczająca. Właściwie w ogóle jej nie ma. W domu rodzinnym też nikt na ten temat nie mówi. A zatem, większość ludzi programowana jest na szukanie pracy, zarabianie jakichś pieniędzy i wydawanie wszystkiego na bieżące potrzeby. O inwestowaniu ani słowa. Nie dziwi zatem fakt, iż większość oszczędności ludzie trzymają w banku na lokacie. Po prostu nie znają innych instrumentów inwestycyjnych. Nie interesują się tym, a także boją się nowych tematów, a przede wszystkim ryzyka. Ale całe życie to jedno wielkie ryzyko. W każdym razie pamiętajcie, że nie samą pracą człowiek żyje...

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz