piątek, 19 września 2014

Ile wolności, tyle odpowiedzialności

Stowarzyszenie "przywiązani do polisy" zarzuca Komisji Nadzoru Finansowego bezczynność wobec rzekomo nieuczciwych praktyk stosowanych przez ubezpieczycieli. A rzecz dotyczy polis ubezpieczeniowych z ubezpieczeniowym funduszem kapitałowym (UFK). Chodzi o to, iż kupując taki produkt, trzeba mieć świadomość, że wycofanie się z niego przed czasem umownym, skutkuje potrąceniem przez ubezpieczyciela sporej części wpłaconych składek

Wielu klientów, zgodziło się na takie warunki podpisując stosowny wniosek i wpłacając składkę. Teraz nagle im się odwidziało i robią awanturę, że to bezprawne, że są pokrzywdzeni i w ogóle. Rzeczywiście zdarza się, że fundusz nie zarabia tyle ile byśmy oczekiwali, a czasem nawet traci, ale to właśnie jest jego specyfika. To nie lokata bankowa, tylko produkt inwestycyjny długoterminowy, gdyby ktoś zapomniał. Inwestując na giełdzie można zyskać, ale również i stracić! Jeśli ktoś się nastawia na szybki zysk, spekulację lub na bezpieczeństwo, to musi wybrać inny produkt.

Giełda w Pradze już kiedyś miała być nasza 

Podobna afera miała miejsce jakiś czas temu i dotyczyła kredytów we frankach. Komuś nie spodobało się, że kurs franka wzrósł o prawie 50 proc. i postanowił spróbować wykręcić się z umowy. Każdy przeciętnie inteligentny człowiek wie, że kredyt walutowy wiąże się z ryzykiem kursowym, co zapewne jest zapisane w umowie kredytowej. O co więc chodzi? Powinniśmy mieć raczej pretensje do siebie, że sami tak zadecydowaliśmy. 

Należy pamiętać, że czasy państwa opiekuńczego już minęły. Każda decyzja podejmowana przez Kowalskiego jest jego decyzją i on za nią odpowiada. Oczywiście zdarzają się nieuczciwi i niekompetentni doradcy, ale nie oznacza to, że mamy się zwalniać z myślenia! Wszyscy chcieliśmy przecież wolności, no to teraz ją mamy. A ile wolności, tyle odpowiedzialności!

1 komentarz:

  1. Przytoczony wyżej Kowalski chce zjeść ciastko i mieć ciastko. Brak myślenia grozi poważnymi konsekwencjami. Czas zdać sobie z tego sprawę.

    OdpowiedzUsuń