piątek, 5 września 2014

Nowe technologie spowodują spadek miejsc pracy

Wg prognoz amerykańskiego milionera Roberta Kiyosakiego, postęp technologiczny wkrótce wyeliminuje wiele profesji i miejscy pracy, związanych z pośrednictwem. Rozwój technologii informatycznych, już w tej chwili pozwala na skrócenie procesu sprzedaży i świadczenia niektórych usług. 

Może to również dotyczyć systemu edukacji. Przecież zamiast iść do szkoły na lekcje, z powodzeniem można je przeprowadzić on-line, bez wychodzenia z domu. Ubezpieczenie możemy już dziś załatwić on-line. Wiele towarów możemy dziś kupić przez internet. Do banku w zasadzie nie musimy chodzić, bo wszystko możemy załatwić elektronicznie. Bilety na koncerty, na różne imprezy, na pociąg, czy samolot załatwiamy przez internet. Dostępne są już nawet zdalne systemy monitorowania stanu zdrowia pacjenta. Można by jeszcze długo wymieniać.

http://static.polskieradio.pl/b8779e8f-0709-46a3-91bd-957cbd6232df.file


Wniosek płynie z tego taki, że czynnik ludzki przestaje być niezbędny, ponieważ pewne procesy zostały zautomatyzowane. Czy ktoś jeszcze 10 lat temu słyszał o paczkomatach? A dziś z nich korzystamy. Żyjemy w epoce opartej na wiedzy i technologii. Epoka industrialna minęła bezpowrotnie. Trzeba zatem dostosować się do trendu, którego nie da się już zatrzymać. 

Za szybkim postępem nie nadąża niestety system edukacyjny. Wychodząc ze szkoły właściwie jesteśmy już do tyłu z wiedzą. Kończąc studia, umiemy to co już było i musimy się uczyć w zasadzie na nowo, dlatego tak ważne jest samokształcenie. Kto się nie rozwija, ten się zwija. Trzeba być na bieżąco, inwestować w pogłębianie wiedzy i swoich umiejętności w kierunku e-biznesu, technologii informatycznych i automatyzacji procesów. A Ty nadążasz?

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz